„Ha leraknának a préri közepén, ott is színházat csinálnánk…”
Mozgalmasan telnek a kanizsai származású színész-rendező, Tárnok Marica napjai. A mindig mosolygós művész és társa, Sz. Nagy Mari Budapest-szerte tart zenés-bábos előadásokat, de a közönség az új, Operettszínház-féle István, a királyból is ismerheti, amelyben egy rendhagyó szerepben tűnik fel. A színészi munkák mellett Maricának mindig jut ideje az önkénteskedésre.
Tárnok Marica gyakran jár haza, tavaly például a Múzeumok éjszakáján s a karácsony előtti időszakban is fellépett (Fotó: Gergely Szilárd)
Ha csak teheti, hazalátogat Nagykanizsára Tárnok Marica. Szívén viseli szülővárosa sorsát, ahogy a fővárosi VII. kerületét is, ahol családjával – férjével és három gyermekével – él. Kanizsára soha nem érkezik üres kézzel. Jönnek vele a bábuk, és lehetőség szerint elkíséri a Marica Produkció másik oszlopos tagja, Sz. Nagy Mari. A páros, amelyet a Vabababa Művészeti Iskola és Gyerekszínház már mintegy tíz éve rendszeresen hazahív, az ünnepek előtt a dél-zalai város több pontján,valamint a szepetneki gyerekek előtt is fellépett. Az előadásokat nem csak a karácsony közelsége tette meghitté.
– Nagyon szeretek itthon játszani, mert ilyenkor az anyukám, a testvérem és a barátaim, többek közt a „vabababások” is eljönnek megnézni – magyarázza Marica. – Ez nekik és nekem is komoly visszajelzést jelent: ők láthatják, hol tartok a dolgaimban, én meg erőt merítek a szeretetükből a folytatáshoz.
Mert hogy erőre valóban szükség van: kevesen sejtik, mennyi fáradságos munkával jár egy folyton mozgásban lévő társulat élete, főleg, ha az egy meglehetősen nagy eszköztárral dolgozik. Maricáék ráadásul a darabokhoz minden egyes bábut maguk készítenek.Mégis, örömmel fektetnek időt, energiát és kreativitást közös életművükbe.
– Azt szoktam mondani, ha leraknának minket a préri közepén, mi ott is színházat csinálnánk. Ez a „most” művészete, itt nem a hangosítás vagy a világítás számít, hanem az, hogy te színészként el akarsz mondani, és adni akarsz valamit a közönségnek.
Tárnok Marica nemrég kipróbálta magát egy új közegben. A Budapesti Operettszínház és a Zikkurat Színpadi Ügynökség a nyár végén mutatta be, és azóta is folyamatosan játssza az István, a királyt. Szörényi Levente és Bródy János rockoperáját Székely Kriszta álmodta újra, aki Maricának szintén szánt egy szerepet a műben.
– Amikor a rendező felhívott azzal, hogy szeretné, ha én alakítanám a Földanyát, közöltem vele, hogy az általam ismert változatban nincs ilyen karakter… – meséli nevetve. – Vonakodtam, de nem lehetett eltántorítani őt a tervétől. Az István, a király egy roppant erős mű, kívülről fújom oda-vissza, mindemellett pedig igen nagyra tartom Székely Kriszta munkásságát, ezért aztán csak beadtam a derekam. Utána fogtam is a fejem, amikor rájöttem, hogy az előadáson, bizony, szembe kell néznem azzal a két dologgal, amitől a legjobban rettegek:a magassággal és a tűzzel. A szerepem szerint ugyanis egy háromméteres emelvényen tolnak be a színpadra, a jelenetem alatt pedig egy tüzes, lángoló korona van a fejemen…
Földanyaként az István, a királyban (Fotó: PG Pál Gergely)
A színésznek eleinte még hevesebben vert a szíve, amikor megpillantotta az emelvényt, mára azonban megszokta, hogy előadásról előadásra ki kell lépnie a komfortzónájából. Mint mondja, ez az egyik leghatásosabb ellenszere a kiégésnek. A másik az, hogy az élet egyéb területein is igyekszik jelen lenni – nemcsak művészként, hanem anyaként, önkéntesként vagy meseterapeutaként.
– Amióta nemrég elvégeztem egy képzést Boldizsár Ildikónál, folyamatosan azon gondolkodom, miként lehetne a színházunkba belecsempészni a meseterápiát. Úgy látom, hogy a mai világ roppant traumatizált, az emberekben rengeteg az elfojtott indulat, amelyeket viszont nagyon szépen fel lehet oldani a mesékkel. Ezt magam is tapasztalom, mivel rendszeresen járok a békásmegyeri Családok Átmeneti Otthonába, ahol a gyerekeknek tartok foglalkozásokat.
Tárnok Marica eredendően empatikus embernek vallja magát. Egy időben beteg – ahogy ő fogalmaz – „kacifántos” gyerekeket is látogatott, akik sok mindenre megtanították saját magával kapcsolatban. Részben ennek az élménynek a hatására hozta létre a Társalkotó Egyesületet. A szervezet a hátrányos helyzetű embereket oktatással, képzéssel segíti felzárkózni, a „kacifántos” és az ép gyermekeket pedig – a színház eszközeivel – összehozni.
– Ezekben a projektekben igyekszünk olyan témákat állítani a foglalkozások középpontjába, amelyek egy kicsit mélyebbre ásnak, és valamilyen társadalmi jelenségre reflektálnak. A gyerekeknek ezek kapcsán kell közösen ötletelniük, feladatot megoldaniuk – a kulcsszó itt a „közösen”, hiszen nem az az érdekes, hogy ki sérült, és ki nem, sokkal inkább az az ügy számít, aminek a sikeréért csapatot alkotnak és összefognak.
Nemes Dóra
A rovat további hírei: Kultúra
LMBTQ után tavaly a releváns szó jelentésére voltak a legtöbben kíváncsiak
2023. feb. 3. 09:25Míg 2021-ben a nemi hovatartozást definiáló LMBTQ rövidítés jelentésére kerestek rá legtöbben, addig 2022-ben a releváns szó magyarázatára voltak a leginkább kíváncsiak a jelentese.hu szótároldal friss összegzése szerint. A top 10-es lista alakításában 2022-ben is az aktuálpolitika, az újszerű technológiák, valamint a betegségek voltak a meghatározóak.
Lezárták Botszentgyörgy várát
2023. feb. 2. 18:21A Szentgyörgyvári hegy történelmi nevezetessége évek óta rossz állapotban van, az egykori várkastély mára életveszélyessé vált. Több nézőnk is megkereste szerkesztőségünket, miszerint eladhatták a területet vagy valaki önhatalmúlag lezárta. Az intézkedést azonban az önkormányzat rendelte el, még 2022 elején. Az ügy kapcsán Balogh László küldött írásbeli tájékoztatást a Kanizsa Médiaháznak, erre évek óta nem volt példa.
Elhunyt Schmidt Egon ornitológus, Becsehely díszpolgára
2023. feb. 1. 13:00Schmidt Egon 1931. június 16-án született Budapesten, de becsehelyi származású családja miatt mindig zalai kötődésűnek vallotta magát.
Iharoson tartottak előadást a Hazajáró turisztikai magazinműsor tagjai
2023. jan. 27. 16:41A Prima Primissima közönségdíjas stáb mesélt a Kárpát-medence különböző tájain szerzett élményeiről, a túrák nehézségeiről és szépségeiről az érdeklődőknek.
Érdekes emberek, érdekes történetek 42. – Abszolút érték – figyelemfelkeltő tárlat élénk visszhanggal
2023. jan. 27. 11:20A zene és a képzőművészet találkozásának lehettek részesei a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete Abszolút érték című kiállítására érkezők a HSMK-ban. A megnyitó ünnepséget Simo Márta (zongora) és Simo Zsófia (cselló) produkciója színesítette. A 23 alkotó – Ambrus Márta, Balogh József, Becskei Andor, Bekő Veronika, Domina Zsóka, Földvári Zsuzsa, Gál Barbara, György Albert, Járási Ildikó, Kotnyek István, Kovács Eszter, Kovács Lilian, Ludvig Dániel, Ludvig Klára, Ludvig Zoltán, Melega István Tihamér, Péntek Brigitta, Rákhely Zsófia, Stamler Emma, Stamler Lajos, Szabó Gabriella, Szarjas Gertrúd és Vercz Szilvia – munkája február 8-ig tekinthető meg az intézmény Ősze András galériájában.
A növendékek adtak koncertet a zeneiskolában
2023. jan. 25. 18:07Hangversenyt tartottak kedd este a kanizsai Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola tanulói. A növendékek fúvóshangszer-tudásukat mutatták be a közönségnek.
Horváth Lászlóné Liplin Katalin festményeiből nyílt kiállítás a Kiskanizsai Általános Iskolában
2023. jan. 25. 18:01
A tárlat több szempontból is különleges, hiszen az alkotó nem csupán helybéli, de az intézményhez is több generáción keresztül kapcsolódik