Üvegbe zárt kálvária
A nagyböjt és a húsvéti készület jegyében lett a hónap műtárgya az a három türelemüveg, amely a golgotai jelenet kicsinyített változatát rejti magában. A palackokban megannyi apró, szimbolikus elem utal Jézus keresztútjára és halálára.
A türelemüvegek gazdag részletességgel idézik fel a nagypénteki eseményeket (Fotó: Gergely Szilárd)
Európában a 16. század óta készítettek türelemüvegeket, az első ismert magyarországi darab pedig – amely egy vadaskertet ábrázol – a 18. századból származik. A különleges palackok legismertebb változatai azok, amelyek hajómodelleket rejtenek magukban, de gyakoriak voltak a bányászjelenetek is. A harmadik legelterjedtebb típus a kálváriát jelenítette meg, ebből a fajtából a Thúry György Múzeum több darabbal is rendelkezik, a történetükről azonban keveset tudni.
– A hónap műtárgyaiként bemutatott türelemüvegek eredete is csak részben ismert – mondja Kiss Nóra néprajzkutató. – Az egyiket egy nagykanizsai vasutas család vásárolta Zágrábban 1912-ben, a másikat pedig egy fiatalember készítette ajándékba egy, a búcsúra érkező kanizsai lánynak Máriagyűdön 1895-ben. A harmadik üveg történetét viszont nem ismerjük.
A három türelemüveg hasonló módon, gazdag részletességgel idézi meg a nagypénteki eseményeket. A palack közepén a keresztre feszített Jézus látható, mellette azok a tárgyak, amelyeket a kínzásakor használtak: a lándzsa, a kötél, a kalapács és a szögek. Némely esetben a feszület alatt Mária, Mária Magdolna és Arimateai József áll, egy másik változatban pedig a katonák. A türelemüvegekben még sok más apró, szimbolikus elemet felfedezhetünk, így Júdás pénzeszacskóját, Pilátus kézmosóedényét és Veronika kendőjét is.
– Ezeknek az elkészítése nagyon sok időt, türelmet, s mindenekelőtt kézügyességet igényelt – magyarázza a szakember. –Általában kétféle elkészítési metódus létezett. Az egyik szerint a jelenet összecsukható volt: felépítették, majd fonalon beeresztették az üvegbe, és szétnyitották. Máskor az alkatrészeket egyesével helyezték be finom csipesz, fogó és drótkampó, valamint ragasztó segítségével. Az üveget ezután gyakran ékelt aljú dugóval zárták le, hogy később se lehessen felnyitni.
Nemes Dóra
A rovat további hírei: Kultúra
Bella István és Nagy Gáspár költeményei is helyet kaptak az idei Ötvenhatos Versünnepen
2019. dec. 10. 16:29Az eseményt tizenegyedik alkalommal szervezték meg, melynek ezúttal a Halis István Városi Könyvtár adott otthont.
Ismét lehet pályázni az ország legszebb betleheme címre
2019. dec. 10. 09:30Ismét kiírta a Magyarország legszebb betleheme elnevezésű pályázatát a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és a Hungarofest.
Több mint 13 ezer közönségszavazat érkezett a Magyarország 365 fotópályázatra
2019. dec. 9. 09:30Lezárult a Magyarország 365 fotópályázat közönségszavazása, több mint 13 ezren szavaztak a legjobb képekre. A közönségdíjakat és a zsűri szakmai elismeréseit szerdán adják át Budapesten, a Bálna rendezvényközpontban.
Változnak az idők, de a Mikulás örök…
2019. dec. 8. 08:00Ha december, akkor Mikulás-koncert a Nagykanizsai Fúvószenekarral. A nagy szakállú a vasárnapi előadásokra már videotelefonon jelentkezett be, két nyegle kamasznak azonban még így sem volt elég trendi „Mike”, legalábbis a műsor szerint. Az előadás hátteréről a zenekar karnagyával, az egyik tinédzsert alakító Tatár Csabával beszélgettünk.
A döntésképesség tanulható
2019. dec. 8. 07:00Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató tartott előadást Nagykanizsán.
Klasszikus mű új köntösben
2019. dec. 8. 06:00Újszerű előadásmódban látták Petőfi Sándor elbeszélő költeményét, Az apostolt a batthyánysok.
20 éves a Mikkamakka Játéktár
2019. dec. 7. 14:00A Gyermekvarázs Alapítvány által működtetett nagykanizsai játszóháznak meghatározó szerepe van a családok játékkultúrájának kialakításában. A játéktár közössége és a megnyitás óta felcseperedett generáció közös játékkal és természetesen tortával ünnepelte az évfordulót