Fenntartható értékeink címmel programot indít az Országos Bírósági Hivatal
Fenntartható értékeink címmel indít értékmegőrző programot az Országos Bírósági Hivatal (OBH) - jelentette be Handó Tünde, az OBH elnöke sajtóbeszélgetésen.
Handó Tünde elmondta, az egyéves programnak három pillére lesz: a "jó bíró", a "zöld bíróság" és a "családok a fókuszban".
Kiemelte: a bíróknak elsősorban a jogvitákat kell nyugvópontra juttatniuk, de emellett a bírók, a bíróságok évszázadok óta az értékek hordozói, a kultúra őrzői.
Az OBH ennek jegyében már 2012 óta kiemelt figyelmet fordít a történelemre és a hagyományápolásra, most pedig párbeszédet indítanak arról, milyen a jó bíró a 21. századi Magyarországon. Ennek keretében a többi között bemutatják azokat az "ikonokat", akik a mai bíróknak példaképül szolgálhatnak - tette hozzá. A "zöld bírósággal" kapcsolatban közölte, eddig is számos bírósági beruházás ennek szellemében valósult meg, a program keretében pedig fokozottan támogatják a környezetbarát és energiatudatos megoldásokat, kiemelt figyelmet fordítanak a felmelegedés elleni védelemre, a fűtéskorszerűsítésre, az energiatakarékosságra. "A célunk az, hogy a jó gyakorlatokat bemutassuk, és példaként állítsuk, például az októberi környezetvédelmi konferenciánkon" - mondta.
A bírósági vezető példaként említette az Egri Törvényszék épületkorszerűsítését, amelynek nyomán egy év alatt 50 ezer kilowattórával kevesebb villamos energiát használtak fel, 18 tonnával csökkentették az intézmény szén-dioxid-kibocsátását és 270 köbméter ivóvizet spóroltak meg, összességében kétmillió forintot megtakarítva.
A családbarát bírósággal kapcsolatban az OBH elnöke elmondta: a bíróságokon dolgozók ma összességében 7600, 18 éven aluli gyermeket nevelnek, ezért is különösen fontos, hogy meg tudják tartani az egyensúlyt az otthon és a munkahely között. Kitért arra, hogy 2012 óta törekednek a bíróságok családbaráttá alakítására, így lehetővé tették a többi között a részmunkaidős munkavégzést, a rugalmas munkaidőt, a gyermekmegőrzést is.
Handó Tünde közölte: a bíróságokon nagy arányban indulnak családjogi perek, így a bírók felkészítésére, oktatására is nagy figyelmet fordítanak. A Fenntartható értékeink programban ezt a munkát akarják folytatni és kiszélesíteni, például novemberben konferenciát rendeznek a gyermekközpontú igazgatásról, és Az igazság arcai címmel gyermekrajzpályázatot hirdetnek.
MTI
A rovat további hírei: Belföld-külföld
Húsvétig fejenként 4 kiló ársapkás csirke farhátat lehet vásárolni a Tescoban, és olajból is 4 litert lehet venni
2023. márc. 28. 13:00A Tesco megemeli az árstopos termékekre vonatkozó vásárlási limitet a húsvét előtti időszakban, és a tojás esetében el is törli.
A versenyszféra munkavállalóinak 55 százaléka számít anyagi helyzetének romlására idén
2023. márc. 27. 10:40A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 55 százaléka kapott év elején fizetésemelést, azonban az emelés mértéke közel felüknél nem haladta meg a 10 százalékot, miközben a dolgozók 17 százaléka egyáltalán nem számít fizetésemelésre az idén.
Jelentősen visszaesik a hőmérséklet a hét elején, visszatérnek az éjszakai fagyok, és erős szél várható
2023. márc. 27. 06:00Jelentősen visszaesik a hőmérséklet a hét elején: kedden a csúcshőmérséklet mindössze 5 és 10 Celsius-fok között valószínű, és visszatérnek a kemény éjszakai fagyok is, a szélvédett helyeken akár mínusz 10 fokig is csökkenhet a hőmérséklet. Az erős szél hétfőn nagy területen viharossá fokozódik. A hét második felében ismét melegedés kezdődik.
Februárban tovább nőttek az albérleti díjak
2023. márc. 24. 09:25A vármegyeszékhelyek között Veszprém a legdrágább 155 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, utána következik Győr, Debrecen és Székesfehérvár egyaránt 150 ezer forinttal.
Pápalátogatás - Elindult az esemény honlapja
2023. márc. 24. 08:12Elindult Ferenc pápa áprilisi magyarországi apostoli útjának hivatalos honlapja. A látogatás mindhárom napján lesz legalább egy olyan kiemelt esemény, amelyen minden érdeklődő regisztráció nélkül, biztonsági ellenőrzést követően részt vehet.
Csapadékosabbra fordul az időjárás a hétvégére és lehűlés kezdődik
2023. márc. 24. 06:09Csapadékosabbra fordul az időjárás a hétvégére és lehűlés kezdődik, a szél időnként megerősödik.
Május 22-ig lehet rendelkezni az szja 1+1 százalékáról
2023. márc. 23. 10:40A felajánlás csak néhány percet vesz igénybe, a támogatott szervezeteknek pedig óriási segítséget jelentenek ezek az adóforintok.