Újabb SZILÁNKOK, ismét a magyar történelem lapjairól
Az önkormányzat és a KonTuRplusz Egyesület támogatásával, a Kanizsa Médiaház gondozásában és kiadásában, illetve a szociális foglalkoztató nyomtatásában jelent meg külsős újságírónk, dr. Papp Attila legújabb – immár tizenegyedik – kötete.
Az írás és újságírás mellett a jog világában tevékenykedő – idén a Zalaegerszegi Törvényszék Sajtócsoportjának gyakornoka – fiatalembernek az alapötletet éppen az újságírói munkássága adta a könyv első részének megjelentetéséhez, még 2015-ben. Évek óta jelennek meg történelmi, jog- és hadtörténeti írásai mind a Kanizsa Hetilap online oldalain, mind pedig a megyei napilap hasábjain is. A pozitív olvasói visszajelzések után döntött úgy a jogász író, hogy érdemes lenne a legnagyobb érdeklődésre számot tartó – legtöbb „kattintást” elért (csak az ezret meghaladóak között válogatott) – írásait kötetbe foglalni. A könyv címe is innen eredeztethető, hiszen olyan, magyar történelmi eseményeket gyűjt csokorba, amelyek pozitív vagy negatív hatásai miatt rendkívüli jelentőséggel bírtak a magyarságra, mégis úgy, hogy ezek között nincs közvetlen összefüggés, és talán kevésbé ismertek a laikus érdeklődők előtt. Szilánkok ezek az események tehát, amelyeket egymás mellé illesztve, valamiféle kronologikus áttekintést kaphatunk történelmünk viharos évszázadaiból. Így jelent meg a kötet első része 2015-ben, és e mentén a rendezőelv mentén gyűjtötte csokorba újabb írásait a szerző négy esztendővel később is.
A Szilánkok második része a magyarság, muzulmán hódítók elleni honvédő harcával foglalkozik hangsúlyosan, de olvashatunk a Német-római Birodalom támadásairól az államalapítónk, Szent István király halála utáni időkben, valamint érdekes, kevésbé tudott történeteket ismerhetünk meg az Osztrák-Magyar Monarchia időszakából is. A könyv így a fiatal Magyar Királyság korába repít minket először, Aba Sámuel és Orseolo Péter harcainak idejébe, majd az 1051-ben és a rákövetkező esztendőben országunkra támadó német-római birodalmi csapatokkal, és az azokat vezető III. Henrik császárral való ádáz küzdelem eseményeit veszi sorra. Olvashatunk a Sajó mellett 1241-ben zajló, végzetes muhi csatáról, majd Nagy Lajos magyar lovagjainak egy évszázaddal későbbi, nápolyi „kalandjáról” is. Alapos betekintést nyerhetünk a XV. és XVI. századbeli harcokba a török ellen, majd a keresztény Európa összefogásáról is olvashatunk az 1600-as esztendők végéről, amikor az oszmánok végleg kiszorultak a Kárpát-medencéből. A könyv öt érdekes, rövid történettel zárul az Osztrák-Magyar Monarchia időszakából, amikor bizony a magyar katonák nemcsak a Balkánon, hanem a Szentföldön, sőt, Kínában is megfordultak. Az egész kötetre jellemző a gazdagon illusztráltság. Persze ez sem cél nélküli, hiszen a képek így szinte csábítják az embert a következő oldal, oldalak elolvasására.
A kötetet ismét dr. Tilk Péter (PhD), a Pécsi Tudományegyetem docense, alkotmányjogi tanszékvezetője lektorálta, és ajánlja az olvasó figyelmébe. Dr. Papp Attila kötetét kereskedelmi forgalomban ugyan nem lehet megtalálni, de minden nagyobb könyvtárban – törvényszékek, Alkotmánybíróság, Országgyűlés, Kúria, Legfőbb Ügyészség, megyei könyvtárak –, így természetesen a kanizsai Halis Istvánban is elérhető és kölcsönözhető. A könyv az idei, kanizsai dödöllefesztivál részévé válhatott, ugyanis a Nagykanizsa rangos, gasztronómiai fesztiválját szervező KonTuRplusz Egyesület a győztes főzőcsapat ajándékai közé is „rejtett” néhány példányt belőle. A szerző a jövőre nézve elárulta, hogy további részeit, folytatását tervezi a Szilánkoknak, így az elkövetkezendő években a magyar történelem újabb „darabkái” kerülhetnek majd az olvasó kezébe…
A rovat további hírei: Kultúra
Neves színészek idézték meg Bohumil Hrabal világát a HSMK színpadán
2023. feb. 7. 16:56A Sörgyári capriccio című regényből készült darabot mutatták be hétfő este a Hevesi Sándor Művelődési Központban. A klasszikust a Veres 1 Színház társulata adta elő, a keserédes történet főszerepeiben Mohai Tamást, Földes Esztert és Kerekes Józsefet láthatta a kanizsai publikum.
Már az idén jelentősen megváltozik a felsőoktatási felvételi
2023. feb. 7. 09:25Az idei felvételin már nem központi előírás az emelt szintű érettségi, ennek megköveteléséről az egyetemek, főiskolák saját hatáskörben döntenek. Nem lesznek központilag meghatározott minimumpontszámok sem.
LMBTQ után tavaly a releváns szó jelentésére voltak a legtöbben kíváncsiak
2023. feb. 3. 09:25Míg 2021-ben a nemi hovatartozást definiáló LMBTQ rövidítés jelentésére kerestek rá legtöbben, addig 2022-ben a releváns szó magyarázatára voltak a leginkább kíváncsiak a jelentese.hu szótároldal friss összegzése szerint. A top 10-es lista alakításában 2022-ben is az aktuálpolitika, az újszerű technológiák, valamint a betegségek voltak a meghatározóak.
Lezárták Botszentgyörgy várát
2023. feb. 2. 18:21A Szentgyörgyvári hegy történelmi nevezetessége évek óta rossz állapotban van, az egykori várkastély mára életveszélyessé vált. Több nézőnk is megkereste szerkesztőségünket, miszerint eladhatták a területet vagy valaki önhatalmúlag lezárta. Az intézkedést azonban az önkormányzat rendelte el, még 2022 elején. Az ügy kapcsán Balogh László küldött írásbeli tájékoztatást a Kanizsa Médiaháznak, erre évek óta nem volt példa.
Elhunyt Schmidt Egon ornitológus, Becsehely díszpolgára
2023. feb. 1. 13:00Schmidt Egon 1931. június 16-án született Budapesten, de becsehelyi származású családja miatt mindig zalai kötődésűnek vallotta magát.
Iharoson tartottak előadást a Hazajáró turisztikai magazinműsor tagjai
2023. jan. 27. 16:41A Prima Primissima közönségdíjas stáb mesélt a Kárpát-medence különböző tájain szerzett élményeiről, a túrák nehézségeiről és szépségeiről az érdeklődőknek.
Érdekes emberek, érdekes történetek 42. – Abszolút érték – figyelemfelkeltő tárlat élénk visszhanggal
2023. jan. 27. 11:20A zene és a képzőművészet találkozásának lehettek részesei a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete Abszolút érték című kiállítására érkezők a HSMK-ban. A megnyitó ünnepséget Simo Márta (zongora) és Simo Zsófia (cselló) produkciója színesítette. A 23 alkotó – Ambrus Márta, Balogh József, Becskei Andor, Bekő Veronika, Domina Zsóka, Földvári Zsuzsa, Gál Barbara, György Albert, Járási Ildikó, Kotnyek István, Kovács Eszter, Kovács Lilian, Ludvig Dániel, Ludvig Klára, Ludvig Zoltán, Melega István Tihamér, Péntek Brigitta, Rákhely Zsófia, Stamler Emma, Stamler Lajos, Szabó Gabriella, Szarjas Gertrúd és Vercz Szilvia – munkája február 8-ig tekinthető meg az intézmény Ősze András galériájában.