Újraálmodta a szegedi papucsot
Nem egy kaptafára készült, és az ökológiai lábnyoma is kicsi annak a szegedi papucsnak, amellyel a nagykanizsai Bognár Angéla megnyerte a Népművészeti Egyesületek Szövetségének pályázatát. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem végzőse a 33. Mesterségek Ünnepén vette át az elismerést a tradicionális lábbeli újragondolásáért.
Bognár Angéla szeretné, ha az emberek nagyobb figyelmet fordítanának ruhák vagy kiegészítők vásárlásakor a környezettudatosságra (Fotó: Gergely Szilárd)
Minden évben mást helyeznek a középpontba a Mesterségek Ünnepén – a szervezők választása idén a lábbelikre és a szegedi papucsra esett. Ennek apropóján hirdetett kreatív pályázatot a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Szegedi Papucsért Alapítvány. A felhívásra két kategóriában vártak ötleteket: a kézművesek csak némileg módosíthattak a hagyományos szegedi papucson, a dizájnerek – akik közt Bognár Angéla is megmérettette magát – teljesen szabad kezet kaptak.
– Az alapgondolatom az volt, hogy a tradicionális jellemzőket megtartom, de egy kicsit korszerűsítek rajtuk – avat be a részletekbe. – A jól ismert formán ezért nem változtattam: a papucsnak van egy kis sarka és a felső része többnyire zárt, ugyanakkor az orrát megnyitottam. A legrégebbi papucsokra jellemző pöttymintát olyan háromdimenziós lyukakként képzeltem el, amelyekbe a későbbiek során akár különböző színű és méretű pomponokat is lehet tűzni.
Angéla szerint korunk divatjának egyik legnagyobb vívmánya az öltözékek személyre szabhatósága, amely ma már egyre inkább megjelenik a vásárlói igények között is. A papucsot díszítő elemek eleget tesznek ennek a kritériumnak, ráadásul növelik a lábbeli felhasználási lehetőségeit is, hiszen elegáns és bohém szetthez is fel lehet venni. Ha pedig a birtokunkban van egy jól variálható darab, az nemcsak a pénztárcánknak, hanem a természetnek is megkönnyebbülést jelent.
– Az öko-tudatosság a magánéletemben és a munkámban is meghatározó. A divatipar toplistás ágazat a környezetszennyezésben, ezért is fontos, hogy amit tervezek, annak az ökológiai lábnyoma a lehető legkisebb legyen. A szegedi papucsomat ezért valódi bőrből készítettem, és mellőztem mindennemű műanyagot vagy fémet. Egyrészt azért, hogy tartós legyen, másrészt azért, hogy ha a papucs hosszú évek múltán elhasználódik, akkor teljesen lebomoljon, és ne terhelje felesleges hulladékkal a bolygót.
Kezdő cipősként a tervezési folyamat, az anyagok összeállítása és a modellezés három-négy hetet vett igénybe, magának a papucsnak az elkészítése pedig három napot. Angéla – követve az elődök példáját – mindent kézzel készített. A hagyományos eljárástól mindössze annyiban tért el, hogy nem egy, hanem két kaptafát használt: azokra húzta rá a nedves, formára szabott bőrt, így a lábbelik végleges formája szabásvonalak nélkül, a száradás során rögzült. A talp becsiszolásához Kanizsán egy helyi cipésztől, Horváth Barnától kapott segítséget.
– A pályázatra az utolsó pillanatban jelentkeztem, így rohamtempóban kellett megtervezni a teljes kollekciót. Tartottam attól, hogy a zsűri nem találja majd elég újszerűnek a végeredményt, de tévedtem: tetszett nekik, hogy a tradicionális vonal megőrzése mellett, a személyre szabhatóság révén számos lehetőség rejlik benne, és az eredetitől eltérően nem pusztán egy-egy alkalommal lehet belebújni.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem végzősének tavaly több kiállítása is nyílt Nagykanizsán. Mint mondja, szívesen visszatérne a szülővárosába vagy Zalába, mivel a vidéki környezetet sokkal élhetőbbnek, barátságosabbnak tartja, mint a mindig nyüzsgő fővárost. Jelenleg textiltervező mesterszakon tanul, mellette egy cipőtervezőnél dolgozik. A tervei közt szerepel, hogy tovább építgesse a saját márkáját, és az minél több helyen, így Nagykanizsán is elérhetővé váljon, emellett szeretné, ha az emberek nagyobb figyelmet fordítanának ruhák vagy kiegészítők vásárlásakor a környezettudatosságra.
Nemes Dóra
- - -
A szegedi papucs – amely kiemelkedő nemzeti érték, 2004 óta védettséget élvez – a szegediek egyik legjellemzőbb viselete volt a 19-20. században. Készítésének módja és divatja a török hódoltságig nyúlik vissza. Jellegzetessége a magas sarok, valamint a bársony papucsfej pipacsos, kalászos, búzavirágos hímzése. A lábbeli a két világháború között Szeged egyik jelképévé vált. (Forrás: szegedi.ertekek.hu)
A rovat további hírei: Kultúra
Érdekes emberek, érdekes történetek 42. – Abszolút érték – figyelemfelkeltő tárlat élénk visszhanggal
2023. jan. 27. 11:20A zene és a képzőművészet találkozásának lehettek részesei a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete Abszolút érték című kiállítására érkezők a HSMK-ban. A megnyitó ünnepséget Simo Márta (zongora) és Simo Zsófia (cselló) produkciója színesítette. A 23 alkotó – Ambrus Márta, Balogh József, Becskei Andor, Bekő Veronika, Domina Zsóka, Földvári Zsuzsa, Gál Barbara, György Albert, Járási Ildikó, Kotnyek István, Kovács Eszter, Kovács Lilian, Ludvig Dániel, Ludvig Klára, Ludvig Zoltán, Melega István Tihamér, Péntek Brigitta, Rákhely Zsófia, Stamler Emma, Stamler Lajos, Szabó Gabriella, Szarjas Gertrúd és Vercz Szilvia – munkája február 8-ig tekinthető meg az intézmény Ősze András galériájában.
A növendékek adtak koncertet a zeneiskolában
2023. jan. 25. 18:07Hangversenyt tartottak kedd este a kanizsai Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola tanulói. A növendékek fúvóshangszer-tudásukat mutatták be a közönségnek.
Horváth Lászlóné Liplin Katalin festményeiből nyílt kiállítás a Kiskanizsai Általános Iskolában
2023. jan. 25. 18:01
A tárlat több szempontból is különleges, hiszen az alkotó nem csupán helybéli, de az intézményhez is több generáción keresztül kapcsolódik
Még egy hónapig lehet jelentkezni a szakképzésbe
2023. jan. 25. 07:05Előnyt jelent az ösztöndíj is, továbbá a vállalatokkal kötött munkaszerződés nyomán iskola mellett havi 100- 168 ezer forintot is megkereshetnek a tanulók.
Petőfi művészetét érdekes aspektusból vizsgáló előadást láthatott a kanizsai közönség
2023. jan. 24. 17:23Petőfi Sándor sorsa és a világszabadság címmel tartott előadást hétfőn délután a HSMK-ban Szántai Lajos. A műveltségkutató értekezéséből a jelenlévők számos érdekességet tudhattak meg a költő életpályájáról és alkotói folyamatáról.
Nagy sikere volt a kanizsai jazzformáció koncertjének
2023. jan. 24. 17:13Jazzkoncertet adott a Sugardaddies formáció péntek este a Cukker Művek Kávéházban. A koncerten standard stílusban hangoztak el közismert dallamok. A második alkalommal szervezett eseményen telt ház volt.
Gálaműsor és díjazás a HSMK-ban a kultúra napján
2023. jan. 23. 17:38Kunics Zsuzsannát, Schmidt Juditot és Tóth Istvánt tüntették ki kultúraközvetítő munkájuk elismeréseként a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az ünnepi műsort szombaton tartották a Hevesi Sándor Művelődési Központban.