Állatkínzás Szepetneken

facebook megosztás

Egy tótszentmártoni lakos tulajdonát képezte, a 2016. április 14-i születésű, Brutusz névre hallgató, német dog fajtájú, hím ivarú kutya, melyet 2018 augusztusáig családi kedvencként tartottak. A család tagjai külföldön vállaltak munkát, mely miatt nem tudtak tovább gondoskodni a kutya ellátásáról. A tulajdonos ezt követően megegyezett volt kollégájával, egy szepetneki lakossal, hogy a kutyáról a továbbiakban a családja  fog gondoskodni. 

A kutya átadását megelőzően állatorvosi ellátást igénylő egészségügyi problémával nem küzdött, ugyanakkor fiatalkori túletetés következtében rendellenes hátsó végtagállás alakult ki nála, mely egyébként az ilyen fajtájú ebeknél túltenyésztés következtében jelentkező csont-ízület növekedési szindrómára utalhat.

A kutya ellátásának, gondozásának feladatát a családon belül a megbízott felesége, egy 1979 évben született nő vállalta, aki kiskorú gyermekei miatt otthon tartózkodott, míg férje, családfenntartóként dolgozott.

A nagytestű kutyát a terhelt - annak 2018. augusztus hónapban történt - átvételét követően a nap nagy részében az állat nyakában lévő 1,5 méter nagyságú fémláncon tartotta, amely nem biztosított a kutyának megfelelő mozgáslehetőséget. Emellett a terhelt az állatot nem megfelelő módon táplálta és nem gondoskodott megfelelően az állat vízellátásáról sem. Ennek következtében a kutya súlyosan lesoványodott, combizomzata mindkét oldalon sorvadásnak indult, továbbá az állatnál bőrelváltozások, idült kötőhártya gyulladás, valamint mindkét fülre kiterjedő gyulladás alakult ki, azonban a terhelt az eb fizikai állapotában észlelt negatív változások ellenére tartási körülményein nem változtatott, állatorvosi ellátása iránt nem intézkedett.

A család tulajdonát képezte még két tacskó fajtájú kutya is, akik több alkalommal megszöktek a tartási helyükről. A kóborló ebek miatt állampolgári bejelentést tettek az Állatvédelmi Járőrszolgálat Zala megyei Egyesületéhez, akiknek a járőrei
2018. november 24-én megjelentek Szepetneken és megtalálták a családtól megszökött ebeket.

A kutyákat ezt követően visszavitték a tartási helyükre, melynek során a terhelt lakóhelyén lévő udvaron meglátták a leromlott, elhanyagolt, kiszáradt állapotban lévő ebet és értesítették a rendőrséget. Az állat tulajdonjogáról a terhelt lemondott az eljárás során. Az ebet állatvédő egyesület vette gondozásba.  A kutyánál bekövetkezett kóros soványság, az ehhez kapcsolódó ellátatlanság, a gyógykezelés elmaradásának teljes hiánya különös szenvedést okozott az állatnak. A kutya kóros lesoványodása, a feltaláláskori betegségek ok-okozati összefüggésben állnak a nem megfelelő egészségügyi ellátással és hiányos élelmezéssel.

Nagykanizsai Járási  Ügyészség    állatkínzás bűntette vétsége miatt emelt vádat - tájékoztatta lapunkat dr. Pirger Csaba ügyész, a Zala Megyei Főügyészség sajtószóvivője.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.