Online formában is elérhetővé váltak Károlyi Attila kötetei
A városi könyvtár munkatársai már több mint 20 éve dolgoznak azon, hogy minden helyi kötődésű mű olvasható legyen a világhálón. A mai sajtóbeszélgetésen kiderült, Károlyi kötetei útmutatók lehetnek azok számára, akik Nagykanizsa egykori elöljáróinak és az Inkey család tagjainak életét kutatnák.
2000-ben kezdte el feltárni Kanizsa egykori képviselőinek történetét Károlyi Attila. Akkor – ahogy fogalmazott – felbőszítette, hogy nem volt pontos adat a város egykori polgármesterének, Sabján Gyulának a halálának időpontjáról. Ezúttal a Nagykanizsa város elöljárói, az Inkey breviárium, amit egyébként Cseresnyés Péter is támogatott, és a Nagykanizsa Város Országgyűlési és Nemzetgyűlési Képviselői című munkái váltak letölthetővé.
– Hozzátartozik a mindennapjainkhoz a digitalizáció, e nélkül ma már nem lehet élni. S mivel az ifjú generációnak készültek ezek a könyvek, a Nagykanizsa város elöljárói fülszövegében írom: legyenek büszkék a városuk történelmére, a várospolgári identitás mindenkori alapjára. Aki nem ismeri a város történetét, az nem nagykanizsai polgár – nyilatkozta Károlyi Attila, a kötetek szerzője.
Czupi Gyula kiemelte: a statisztikák alapján egyre többen töltik le a digitálisan elérhető köteteket. A bibliotéka igazgatója szerint ez a folyamat azért is érthető, mert az internetes forma megkönnyíti a kutatók munkáját.
– Az a csodálatos a papírformátumhoz képest a digitális tartalomnál, hogy jobban lehet keresni. Mi tudjuk azt, hogy ha el akarok küldeni egy keresőkérdést, egy 500 oldalas dokumentumban, akkor azt sokkal könnyebben megtehetem, minthogyha 500 oldalt át kell lapoznom azért, hogy az a kifejezés hányszor és hol szerepel benne. Ilyen tekintetben is rendkívül hasznos, és új lehetőség – tudtuk meg Czupi Gyulától, a Halis István Városi Könyvtár igazgatójától.
A szerda délelőtti tájékoztatón Károlyi Attila több érdekességet is megosztott a munkái kapcsán. Így például azt is, hogy Ilovszky Jánosnak, a térség egykori országgyűlési képviselőjének sírja máig azonosítatlan a keszthelyi temetőben.
M-B.GY.
(Borítókép: Kanizsa TV)
A rovat további hírei: Kultúra
Kiskanizsán mutatta be önálló estjét Gubás Gabi
2022. júl. 1. 16:35Az élet szép! – ez a legfontosabb mondanivalója Gubás Gabi szerint a Teljes lényeddel című előadásnak. A Jászai Mari-díjas művész csütörtökön önálló esttel lépett a közönség elé, amelyben Poltz Alaine életét és szemléletét mutatta be.
Zalakaroson dolgoztak fel egy bibliai történetet az evangélikus táborozók
2022. júl. 1. 16:15Ötvenöt óvodás és kisiskolás gyermek vett részt a Nagykanizsa és Környéke Társult Evangélikus Egyházközség nyári táborában. A résztvevők a héten játékos módon ismerkedhettek a bibliai példázatokkal.
Élesedik az álhírek elleni küzdelem
2022. jún. 30. 10:40Az álhírek közismert személyből vagy eseményből indulnak ki, közérdeklődésre tartanak számot, erős érzelmeket generálnak, szaknyelvnek maszkírozott stílusban szólalnak meg, és látszólag tudományos tekintélyekre hivatkoznak.
Bölcsődék is pályázhatnak OkosÓvoda honlapra
2022. jún. 29. 09:25A Digitális Jólét Program (DJP) a magyarországi óvodák és bölcsődék számára pályázati lehetőséget kínál ingyenesen igénybe vehető honlapszolgáltatásra.
A tanú című szatírával kezdi az évadot a Hevesi Sándor Színház
2022. jún. 29. 07:05Magyar szerzők műveit, klasszikus történelmi drámákat és világirodalmi remekműveket mutat be a 2022/2023-as évadban a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, amelynek első bemutatója a film alapján készült A tanú című szatíra lesz.
Lezárult a szóbeli érettségi a Piarista-iskola drámatagozatos diákjainak
2022. jún. 28. 16:18A fiatalok közös és egyéni produkciókat mutattak be a vizsgabizottságnak.
Egy Keresztelő Szent Jánost és egy kisbárányt ábrázoló olajnyomat lett a hónap műtárgya
2022. jún. 27. 17:42A szentet gyakran ábrázolják gyermekként és a Thúry György Múzeumban is egy ilyen művet választottak meg a hónap műtárgyának. Az alkotás valamikor a 20. század első évtizedeiben készült.