Horvát gazdasági miniszter: A kereskedők miért nem csökkentették az árakat, miután az üzemanyagok ára olcsóbb lett?
A kereskedelmi láncok hónapról hónapra emelik az árakat, most pedig az euró átváltásánál próbálják meg becsapni a vásárlókat - jelentette ki Davor Filipovic gazdasági miniszter kedden, az említett láncok vezetőivel tartott találkozót követően.
Horvátország január 1-jén csatlakozott az euróövezethez. Sajtóhírek szerint a legtöbb kereskedelmi lánc felfelé kerekítette az árakat az átváltás során, de nem csak a kereskedők, hanem a vállalkozók és a különböző szolgáltatók is, akik 10-15 százalékkal emelték a díjaikon.
A tárcavezető sajtótájékoztatóján kiemelte: az infláció 13,5 százalék, amire legnagyobb hatással az élelmiszerek és az alkoholmentes italok ára van hatással.
"Mindenkinek mondom, aki az állampolgárok rovására akarja felhasználni az átváltást, hogy ez nem fog működni" - húzta alá.
Hozzátette: partnerként tekintenek a kiskereskedelmi láncokra, és jóhiszeműen jártak el, de erre nem számítottak.
Elmondta, hogy egy találkozón megkérdezett kereskedőket arról: miért nem csökkentették az árakat, miután az üzemanyagok ára olcsóbb lett, miért nem hat az áraikra, hogy Szlovéniában az elektromos áram ára 60 százalékkal drágább, mint Horvátországban. Szavai szerint egyik kérdésére sem kapott választ.
A miniszter bejelentette, hogy kereskedelmi felügyelőség és a fogyasztóvédelmi szervezetek már a terepen vannak, és hamarosan pontos jelentést adnak.
A lehetséges lépésekkel kapcsolatban elmondta: a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatti úgynevezett feketelistától az árak széleskörű befagyasztásáig, minden terítéken van.
"A válság terhét mindenkinek viselnie kell" - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: elfogadhatatlan, hogy a válságban valaki a nyereségét próbálja meg növelni az állampolgárok terhére.
MTI
(Borítókép: Denis Lovrovic /AFP)
A rovat további hírei: Belföld-külföld
Hosszú idő után szólalt fel Cseresnyés Péter a parlamentben
2023. jún. 2. 17:40Ha nem akadályozná az ellenzék az EU-s pénzek áramlását és nem árulnák el a magyarokat az EU-parlamentben, akkor Cseresnyés Péter szerint a kanizsai foglalkoztatási és fizetési adatok is jobbak lennének. Dél-Zala képviselője kedden megtörte a 2020. november 30-a óta tartó felszólalási csendjét a parlamentben. A hazai bérrendezésről szóló vitát a Jobbik kezdeményezte, ennek során Cseresnyés Kanizsa régióját is pozitív példaként említette.
Koronavírus: enyhén csökken a szennyvízben az örökítőanyag koncentrációja
2023. jún. 2. 07:05A koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben kilenc városban a "mérsékelt", míg 11 helyszínen az "emelkedett" tartományba esik.
Néhány fokkal visszaesik a hőmérséklet, de így is sok napsütés és kevés csapadék várható az első nyári hétvégén
2023. jún. 2. 06:00Néhány Celsius-fokkal visszaesik a hőmérséklet az első nyári hétvégén, de így is sok napsütés és kevés csapadék várható. A szél olykor élénk, néhol erős lehet.
A kormánynak hála olcsóbb lett az avokádó és a mangó
2023. jún. 1. 10:55És olcsóbb lett a bio spagetti, a kókuszzsír is. A kötelező akciózás a háborús és szankciós áremelkedés miatt megnövekedett élelmiszerárak visszaszorítására hozott kormányzati intézkedés a magyar családok és nyugdíjasok védelmére. A G7 cikkét a 444.hu szemlézte.
Koronavírus - Elhunyt öt beteg, 171 az új fertőzött Magyarországon
2023. jún. 1. 10:40Az elhunytak száma 48 873-ra emelkedett. Az aktív fertőzöttek száma 2189.
Idén jobban fizet a diákmunka
2023. jún. 1. 08:12Az eddig meghirdetett nyári diákmunkákra a mezőgazdaságban átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak, gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok ellátása során 1600-1750 forint az órabér, üzleti kiszolgáló központokban, call centerekben vagy IT-területen pedig 2000 forint felett lehet keresni.
Júliustól az állam helyett magánvállalat, a MOHU MOL Zrt. végzi a hulladékgazdálkodást
2023. máj. 31. 08:12Az új koncessziós modellben az állam helyett egy magánvállalat, a Mol hulladékgazdálkodási vállalata, a MOHU MOL Zrt. fogja végezni a hulladékgazdálkodást. Júliustól ők veszik át, gyűjtik, szállítják és előkezelik majd a lakosságtól, intézményektől, gazdálkodó szervezetektől származó, nagyjából évi 5 millió tonna hulladékot.