Közösen kutatnák az oxigénterápiás lehetőségeket Lentiben és Grazban

facebook megosztás

A hiperbárkamrás oxigénterápia felhasználási lehetőségeit kutatná közösen Zala Vármegye Önkormányzata, a Lenti Gyógyfürdő és a Grazi Orvostudományi Egyetem az osztrák-magyar Interreg program keretében - tájékoztatta a zalai vármegye önkormányzata az MTI-t.    

Pál Attila, a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke és munkatársai a Grazi Orvostudományi Egyetem mellkasi és hiperbársebészeti osztályának orvosaival találkoztak, amelynek során a hiperbár, vagyis magasnyomású oxigénterápia hatásainak kutatására, oktatására és alkalmazására irányuló Interreg-projekt közös benyújtásának lehetőségeiről egyeztettek.    

A grazi egyetemen már elkezdődött a poszt-covid-tünetek enyhítésére irányuló kutatás, az új kooperáció pedig lehetőséget kínál ennek folytatására. Az oxigénterápia alkalmazásának területeiről egy közös kutatási programot indítanának, elemzéseket készítenének, különös figyelmet fordítva a poszt-covid-szindrómák kezelésében elért eredményekre.     

A két ország orvosi egyetemei számára a tantárgyi struktúrába illeszthető oktatási dokumentációt is kidolgoznának a hiperbár oxigénterápia széleskörű gyógyítási lehetőségeiről. Vizsgálni kívánják továbbá, hogy Magyarországon miként kerülhet be ez a terápia a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi kezelések körébe.    

A közlemény arra is kitér, hogy Izraelben már jelentős tapasztalatot szereztek az oxigénterápia hatásairól a neurológia területén, így orvosaik segítségével és kutatási eredményeik felhasználásával, nemzetközi konferenciák szervezésével még tovább bővíthető a hiperbárkamrával kezelhető betegségek köre.    

A zalai vármegyei önkormányzat meghívására heteken belül Lentiben folytatódik a megkezdett munka, a Lenti Balance Medical Centerben, ahol tavaly novemberben adták át az első magyarországi hiperbárkamrát. A projekt révén a még újnak számító, de számos területen bizonyított eredményességgel működő oxigénterápiás gyógyítási lehetőséget is népszerűsítenék, bemutatva, milyen betegségek kezelésekor jöhet számításba a használata, illetve milyen javulást és eredményeket lehet elérni a kezeléssel.    

A projektjavaslat kidolgozásában magyar oldalról a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft., a Lenti Gyógyfürdő Kft. és Zala Vármegye Önkormányzata vesz részt.

MTI

(Borítókép: lentifurdo.hu)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.