Víz Világnapja – A tudatos vízhasználatért kampányol a Xylem
Edukációs kampányt indított a Xylem Water Solutions Magyarország Kft., melynek keretében óvodásoknak, iskolásoknak tartanak foglalkozásokat a tudatos vízhasználatról. A klímaváltozás miatt egyre szélsőségesebbé váló időjárás hatással van a víz körforgásra és ezáltal érinti a globális és hazai vízkészletet is, ezért fontos, hogy új alapokra helyezzük a vízgazdálkodást digitális technológiákat is alkalmazva, illetve növeljük a vállalkozások és a magánszemélyek tudatosságát is a vízhasználat kapcsán.
Idén szintet lép a Xylem Water Solutions Magyarország Kft. edukációs programja, a tervek szerint havonta legalább egy oktatási intézményben tartanak majd foglalkozásokat a társaság munkatársai a gyerekeknek a tudatos vízhasználat témájában. Az előadások során könnyen befogadható módon bemutatják a víz körforgását és természetesen beszélnek arról is, hogy mit tehetnek akár az óvodások, iskolások is azért, hogy csökkenjen a családjuk, vagy az iskola, óvoda vízfelhasználása.
Globális szinten és Magyarországon is egyre nagyobb kihívást jelent, hogy a klímaváltozás hatással van a vízkörforgásra is. Az elmúlt években itthon is érezhettük ezt, hiszen mindössze pár óra alatt egy vagy akár két hónapnyi csapadékkal és villámárvízzel járó hatalmas felhőszakadásra és nyáron elhúzódó aszályra egyaránt volt példa.
A távlati megoldás nyilvánvalóan a klímaváltozás lassítása és és mérséklése amennyire csak lehet, addig is sok mindent tehetünk a mindennapokban azért, hogy biztosítsuk az emberiség számára az élethez szükséges vizet. Ennek érdekében át kell alakítanunk a vízgazdálkodásunkat úgy, hogy kiegyenlítsük a szélsőségeket. Ebben a vízügyi hatóságoknak, a víziközmű szolgáltatóknak és szennyvízkezelő cégeknek kiemelkedő szerepük van, lehetőségeiket azonban korlátozzák az anyagi források szűkösségei. Ugyanakkor itthon is érezhető elmozdulás a vízgazdálkodás átalakítása, a digitalizáció felé, ami többek között abban nyilvánul meg, hogy a a jobb vezérelhetőség által egyenletesebben tudják a rendszerben elosztani a hirtelen beérkező nagyobb mennyiségű terhelést. Az esővízre érdemes a kerttel rendelkező magánszemélyeknek is erőforrásként gondolni, hiszen, ha összegyűjtik a csapadékot, az később öntözésre kiválóan használható.
Magyarországon lényegében teljeskörű az ivóvízhálózat lefedettsége, azonban a hazai hálózat jelentős része elöregedett, ami például gyakori csőtörésekhez vezethet. A megoldást a vezetékek folyamatos, ütemezett karbantartás és cseréje jelenti, ugyanakkor, ha erre éppen nem áll rendelkezésre forrás, akkor is sokat lehet javítani a helyzeten, ha a meglévő modern technológiák, mint pl a Xylem Smartball okos csőhálózat diagnosztikai megoldása felmérik a hálózatot és a legkritikusabb pontokon beavatkoznak. Ez azért is lenne különösen fontos, mert jelenleg a hazai ívóvízhálózaton 20 százalék körül van a fizikai veszteség, vagyis a vezetékeken lévő repedéseken, lyukakon, az illesztéseknél ennyi víz szivárog el, miközben például Nyugat-Európában 10-15 százalék ez az érték.
„Az olyan alkalmak, mint például a Víz Világnapja március 22-én segítenek abban, hogy egy-egy alkalommal nagyobb figyelem irányuljon a tudatos vízhasználat fontosságára, viszont mi a Xylem-nél küldetésünknek érezzük, hogy ennél többet is tegyünk. Víztechnológiai vállalatként energiahatékony, fejlett technológiát képviselő berendezéseket, felhőalapú rendszereket is biztosítunk ügyfeleinknek, de fontosnak tartjuk, hogy a lakosság körében is növeljük a tudatosságot. Ezt a célt szolgálják az iskolákban szervezett foglalkozások, hiszen a mai gyerekek lesznek a jövő felnőttjei, így fontos, hogy tisztában legyenek azzal, hogy milyen szerepet játszik az életünkben a víz, mi a vízkörforgás és hogyan takarékoskodhatunk ezzel a közös kinccsel” – mutatott rá Müller Melinda, a Xylem Water Solutions Magyarország Kft. műszaki támogató mérnöke.
Forrás: deepinsight.hu
(Borítókép: egeszsegkalauz.hu)
A rovat további hírei: Színes
Klasszikus mesét mutattak be a HEMO-ban
2023. jún. 2. 17:10A Csizmás Kandúr zenés mesejátékot tekinthették meg a Bolyai-iskola diákjai a Honvéd Kaszinó tükörtermében. Az előadáson a Hahota Gyermek Színház színészei csaknem 120 kisiskolást nevettetek meg.
Minden harmadik fogyasztó rendszeresen iszik koffeinmentes kávét egy elemzés szerint
2023. jún. 2. 13:00Minden ötödik válaszadó azért iszik koffeinmentes kávét, mert napszaktól függetlenül bármikor fogyaszthatja, míg 13 százalékuk a kávézáshoz, mint szertartáshoz ragaszkodik, miközben nincs szüksége koffeinre.
Vérünk legnagyobb ellenségei: nyirokcsomó- és csontvelődaganatok
2023. jún. 1. 13:00A rosszindulatú vérképző- és nyirokszervi, azaz onkohematológiai megbetegedésekkel - köznyelvi nevén vérrákkal - évente hozzávetőlegesen 1,3 millió új beteget diagnosztizálnak a világon. Ide tartoznak a különböző leukémiák, limfómák és a myeloma multiplex is, amelyek a rákos megbetegedések mintegy 7 százalékáért felelősek.
A városi méhlegelők környezeti hatásait vizsgáló kutatási program indult Szegeden
2023. jún. 1. 09:252021-ben Beporzó hadművelet néven elindított természetvédelmi street art programjában Szegeden tíz helyszínen alakítottak ki vadvirágos méhlegelőket.
Bodzaszörp és gombás nokedli
2023. máj. 31. 15:33A kiskanizsai Pintér Ferenc elmondhatja magáról, hogy úgy ismeri a környékbeli erdőket, mint a tenyerét. Évek óta járja az erdőt hol bodzavirág, hol pedig gomba után kutatva. A bodzavirágot is az erdő belsejében gyűjti, távol a járművek által keletkezett portól és kipufogógáztól. Csak a magasra nyúló bokrokról szedjük le a szép, illatos virág-tányérokat – javasolja.
Tavaszi munkák a kertben – svédasztal kullancsoknak
2023. máj. 31. 12:38A kullancsok mindig készek a vérszívásra, és a fertőzött egyedek veszélyes betegségeket terjeszthetnek. Lehetőség szerint előzzük meg a találkozást!
Fecskeles címmel indít lakossági madárszámlálási akciót az MME
2023. máj. 30. 10:40Fecskeles címmel indít újabb lakossági madárszámlálási akciót a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely a TermészetLesen program következő állomása.