Ádáz népbetegség szedi áldozatait Magyarországon: ezek a tünetei, alvás közben jelentkeznek

facebook megosztás

Szakértők szerint az álombeszéd gyakori jelenség, amely gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordulhat, és több tényező is kiválthatja - írja a CNN.

Az álombeszéd egy gyakori jelenség, amely gyerekeknél és felnőtteknél is előfordulhat. Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szerint a gyermekek mintegy 50%-a beszél álmában, míg a felnőttek körülbelül 5%-a mutatja ezt a viselkedést. A felnőttek közel 60-65%-a legalább egyszer tapasztal éjszakai beszédepizódot élete során.

Az álombeszéd az alvás bármely szakaszában előfordulhat, nem csak a REM fázisban. Ezek az epizódok többnyire ártalmatlanok, tartalmazhatnak motyogást, nyögéseket vagy értelmetlen szavakat. Dr. Carlos Schenck, a Minnesotai Egyetem Hennepin Megyei Orvosi Központjának professzora hangsúlyozza, hogy

fontos kideríteni az álombeszéd mögött meghúzódó okokat, mint például mentális egészségügyi vagy fizikai problémákat - magyarázta. Az alvásbeszédet olyan tényezők válthatják ki, mint a poszttraumás stressz zavar (PTSD), depresszió, szorongás, magas vérnyomás vagy akár más alvászavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek. Különösen figyelemre méltó, ha valaki 50 éves kor után kezd el álmában beszélni, ebben az esetben érdmes alapos neurológiai vizsgálatokra menni. 

Az obstruktív alvási apnoe és a savas reflux is okozhatja az agy részleges felébredését és ennek következtében az álombeszédet. Jennifer Mundt ajánlása szerint a fehér zajgenerátorok vagy ventilátorok használata segíthet valamelyest a problémán. 

Az alvás közbeni beszéd egy paraszomnia típusa, ami olyan állapotokhoz kapcsolódik, mint az alvási rémálmok vagy az alvásparalízis. Családi hajlam is megfigyelhető ezeknél a rendellenességeknél. A jó alváshigiénia fontos lépés lehet az állapot kezelésében; ide tartozik például minden nap ugyanabban az időben történő lefekvés és felkelés, valamint stimulánsok kerülése délután és a képernyős eszközök használatának minimalizálása lefekvés előtt.

penzcentrum.hu

(Kép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.